Pamiętnik lesbijki | Eryk Edwardsson


Jakiś czas temu wpadła w moje ręce książka "pamiętnik lesbijki" . Od razu wiedziałam, że chcę przeczytać tę pozycję ze względu na to, bo chciałam się dowiedzieć w jaki sposób została napisana, jakie problemy zostały ukazane, bo niestety u nas w Polsce homoseksualizm to temat tabu. Ja jestem zdania, że jeśli nikomu nie robią krzywdy to nic mi do tego. Sama mam znajomych homoseksualnych i nigdy mi do głowy nie przyszło, aby np. się z nimi nie zadawać z takiego powodu, patrzę na to co ludzie sobą reprezentują i jacy są, a nie jakiego są wyznania czy właśnie jakiej są orientacji.

Powieść obrazoburcza oraz prowokująca, pełna skrajności – z jednej strony pokazująca w sposób bezkompromisowy życie współczesnej młodzieży, z drugiej zaś traktująca o kwestiach filozoficzno-społecznych – tolerancji, stereotypach, samotności, a także sensie istnienia. Wyalienowana Nati, niemal wpędzona przez „typowych” facetów w mizoandrię, zafascynowana tajemniczymi gothami oraz zniesmaczona swoimi znajomymi dresiarzami, trafia na fanatyków wampiryzmu i stopniowo popada w wielki konflikt pomiędzy przyjaźnią a miłością. Sceny erotyczne i romantyczne przeplatają się tutaj z krwawymi oraz wulgarnymi, a wszystko jest pokazane oczyma niezwykle inteligentnej, choć nieco nadwrażliwej i przeintelektualizowanej, dziewczyny, którą problemy z przystosowaniem do otoczenia spychają na krawędź depresji.

Tytuł: Pamiętnik lesbijki
Autor: Eryk Edwardsson
Data premiery: 29/06/2015
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Wieża Czarnoksiężnika 

Główna bohaterka książki "pamiętnik lesbijki" to Natalia - studentka sochjologii, która jest skoncentrowana na swoim wnętrzu i jest zamknięta na ludzi. Pewnego dnia zaczyna mieć wątpliwości co do swojej orientacji seksualnej. Przełamuje swoje dotychczasowe uprzedzenia i próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji. Ma złą opinię na temat mężczyzn, głównie dzięki swoim obserwacjom i doświadczeń . a także przez to, że ma styczność z prymitywnymi szowinistami i stereotypowymi idiotami, którzy traktują kobiety skrajnie przedmiotowo. Najlepszą przyjaciółką Nati jest Patrycja, o którą robi się zazdrosna , pomimo to jest to jej najlepsza przyjaciółka , z którą spędza większość czasu , rozmowy o chłopcach, imprezy, doradza się w kwestii ubioru. Jednak na wykładach z socjologii do jej życia wkracza Manat - kojarzy ją z bloga, dużo o niej wie, dziewczyna jest gotką - zupełne przeciwieństwo Natalii, ale jednak...jakaś nić porozumienia jest między tymi dziewczynami. Wydarzenia w klubie gdzie Manat zaprosiła Natalię na imprezę przybierają nieoczekiwany zwrot  i przyjaciółkę musi ratować Patrycja. 

Każdy jest skazany na egzystencjalną samotność. I jedyne co może zrobić to poszukać sobie towarzystwa innych samotnych bytów, które przeżywają swoją samotność w podobny do niego sposób.
Czy Natalia zaakceptuje swoją orientację?
Jak potoczą się jej dalsze losy?

Narratorką "pamiętnika lesbijki" jest główna bohaterka Natalia, więc możemy przeczytać o jej uczuciach, przemyśleniach i relacji międzyludzkich. W książce nie brakuje ciężkich w odbiorze wyrażeń, ale ogólnie język jest prosty, lekki i przyjemny, a samą książkę przeczytałam bardzo szybko, ponieważ liczy około 240 stron. Możemy też jednak znaleźć pełne przemocy i okrucieństwa sceny, również są poruszane problemy z nietolerancją. "Pamiętnik lesbijki" uważam za godne polecenia i wartą uwagi. Jedyne co przykuło moją uwagę i mi się nie spodobało to urwanie tak szybko wątku Manat. Myślę, że to była ciekawa postać i szkoda, że wątek z nią nie został dalej poprowadzony. Portret psychologiczny bohaterki bardzo mi się podobał. Chętnie bym sięgnęła po inną powieść tego autora .

Eryk Edwardsson - urodzony w 1983 roku w Poznaniu. W latach 1998 - 2002
uczęszczał do elitarnego Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu i wtedy zaczął interesować się twórczością literacką. Napisał szereg wierszy oraz podjął pierwsze próby prozatorskie w formie krótkich opowiadań oraz szkiców większych utworów. W 2002 roku podjął dzienne studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku socjologia, które zakończył egzaminem magisterskim w roku 2008. W czasie studiów napisał dwie powieści oraz rozpoczął pracę nad kilkoma kolejnymi. Obecnie praca nie pozwala mu na rozwijanie działalności pisarskiej w szerszym zakresie, ale ma on nadzieję wkrótce to zmienić.


Copyright © Paulina napisze , Blogger